از علاقه مندان به فعالیت در حوزه های مختلف خبری دعوت به همکاری می نماید

کد خبر : 75322

13 بازدید

به گزارش خبرنگار خطرنگار، در پی درگیری نیروهای دریایی روسیه و اوکراین که روز یکشنبه روی داد، روسیه درخواست کرد تا برای بررسی این وضعیت که آن را نقض مقررات بین المللی از سوی کی یف نامیده بود، نشست اضطراری شورای امنیت برگزار شود.این نشست بر اساس آئین نامه شورا تشکیل شد چرا که هر […]

به گزارش خبرنگار خطرنگار، در پی درگیری نیروهای دریایی روسیه و اوکراین که روز یکشنبه روی داد، روسیه درخواست کرد تا برای بررسی این وضعیت که آن را نقض مقررات بین المللی از سوی کی یف نامیده بود، نشست اضطراری شورای امنیت برگزار شود.
این نشست بر اساس آئین نامه شورا تشکیل شد چرا که هر یک از ۱۵ عضو می تواند درخواست تشکیل جلسه دهد اما دستور کار آن باید ۹ رای موافق را کسب کند.
در ابتدا، نیکی هیلی نماینده مستعفی آمریکا در سازمان ملل متحد به نمایندگی از کشورش، هلند، لهستان، سوئد و انگلیس بیانیه ای قرائت کرد که در آن آمده بود اتفاق روز گذشته را نقض مقررات مربوط به مرزها از سوی فدراسیون روسیه می دانیم.
سفیر آمریکا تاکید کرد: ما از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین بر اساس مرزهای شناخته شده بین المللی حمایت و نگرانی عمیق خود را نسبت به این حادثه که نقض گسترده مقررات بین المللی را نشان می دهد، ابراز می کنیم.
هیلی از همه اعضا خواست با طرح روسیه برای دستور کار امروز شورای امنیت مخالفت کنند.
پس از آن دیمیتری پولیانسکی معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد به تشریح شرایط منطقه پرداخت و خواستار موافقت با این دستور کار شد اما در رای گیری به عمل آمده تنها ۵ عضو از جمله روسیه و چین با این درخواست موافقت کردند.
۶ عضو هم از جمله آمریکا، هلند، لهستان و انگلیس با این دستور کار مخالفت کردند و ۴ عضو هم به آن رای ممتنع دادند.
به این ترتیب، درخواست روسیه نتوانست حد نصاب لازم را به دست آورد و این نشست تنها با قرائت بیانیه نماینده روسیه پس از رای گیری پایان یافت.
قرار است پس از این نشست، شورای امنیت به درخواست اوکراین تشکیل جسله دهد.
اروپام*۱۴۲۹

انتهای پیام /*


سیاسی


شورای امنیت


روسیه


اوکراین

0

نظرات بسته شده است.