از علاقه مندان به فعالیت در حوزه های مختلف خبری دعوت به همکاری می نماید

کد خبر : 94186

25 بازدید

حالا مکتب سردار سلیمانی یک مکتب فکری است سردار سلیمانی کار نیمه‌تمام جنگ را تمام کرد شهادت سردار سلیمانی با ابومهدی‌المهندس در عراق برادری دو کشور را تثبیت کرد و دل‌های دو ملت را برای همیشه پیوند داد و بستر سیاست خارجی ما وارد مرحله‌ی جدیدی شد و طبق تعابیری که در بیانیه‌ی گام دوم […]

حالا مکتب سردار سلیمانی یک مکتب فکری است

سردار سلیمانی کار نیمه‌تمام جنگ را تمام کرد

شهادت سردار سلیمانی با ابومهدی‌المهندس در عراق برادری دو کشور را تثبیت کرد و دل‌های دو ملت را برای همیشه پیوند داد و بستر سیاست خارجی ما وارد مرحله‌ی جدیدی شد و طبق تعابیری که در بیانیه‌ی گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری آمده است، تحرک جدیدی در منطقه شکل گرفت که گسترش سیاسی و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان درواقع توسط پرچمدار و مالک‌اشتر مقام معظم رهبری نتیجه داد و حالا مکتب سردار سلیمانی یک مکتب فکری است ضمن این‌که ملاقات‌ها و رفتارهای ایشان نیز برجسته بود.
دکتر فتح‌الهی: سردار سلیمانی کار نیمه‌تمام جنگ را تمام کرد

بیست‌وسومین نشست از سلسله نشست‌های علمی مشترک همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب و مکتب شهید سلیمانی با موضوع «شهید سلیمانی و سیاست‌خارجه» صبح روز سه‌شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹ به‌صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست که با همکاری پایگاه بسیج کارکنان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعاتی فرهنگی، مرکز مقاومت بسیج کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و گروه معارف اسلامی دانشگاه امام حسین (ع)، برگزار شد دکتر حسین نصیرزاده عضو هیأت علمی دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل و دکتر محمدعلی فتح‌الهی رئیس پژوهشکده نظریه‌پردازی سیاسی و روابط بین‌الملل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به سخنرانی پرداختند.
در ابتدای این مراسم دکتر نصیرزاده با تقدیم سلام و درود به روان پاک شهیدان و ابراز ارادت به حضور مقام عظمای ولایت گفت: افتخاری‌است که با جمعی از دوستان و فرهیختگان مباحث مربوط به بیانیه‌ی گام دوم انقلاب را دنبال کنیم که از آرمان‌های شهید بزرگوار سردار سلیمانی بود. شهیدی که از تشکیل اسراییل دوم در منطقه جلوگیری کرد. سردار سلیمانی نشان داد عرصه‌ی سیاست خارجی تبادل توأم با عمل است با حفظ روابط، گفتارها و معیارها.

در ادامه‌ی نشست دکتر محمدعلی فتح‌الهی سخنان خود را آغاز کرد و گفت: از برگزارکنندگان این نشست تشکر می‌کنم که بحث جدی مربوط به نقش شهید سلیمانی در سیاست خارجی را دنبال می‌کنند که از بیانیه‌ی گام دوم انقلاب هم نشأت گرفته است. امیدوارم نشستی که برگزار می‌کنیم، مقدمه‌ای برای فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی بیشتر در این زمینه باشد و برای فعالان عرصه‌ی سیاست خارجی در گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌سازی کند.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: اصولاً سیاست خارجی برای پیگیری و اهداف یک کشور در عرصه‌های بین‌المللی در پیش گرفته می‌شود. این پیگیری‌ها گاهی در عرصه‌ی رفت‌وآمدها و مذاکرات مرسوم جریان دارد و گاهی هم به این مسئله عمیق‌تر نگاه می‌کنیم که باید بسترسازی کنیم و مقدمات فکری و سیاسی امور را فراهم سازیم. گاهی اگر بستر کاری فراهم نباشد، هرچقدر هم در زمینه‌ی سیاست خارجی تلاش کنیم نمی‌توانیم نتیجه بگیریم. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان ما اجازه نمی‌دادند جمهوری اسلامی در بستر بین‌المللی با همسایگان خود رابطه‌ی متوازن و معقولی داشته یاشد و با جنگ هشت‌ساله و برخی اقدامات تلاش کردند ما در سیاست خارجی‌مان ناکارآمد شویم اما امام خمینی (ره) در همان جنگ با عراق نیز به دنبال پیروزی نظامی نبود و دید عمیق‌تری نسبت به انقلاب و جنگ داشتند.
دکتر فتح‌الهی تأکید کرد: تعابیر و نگاه امام (ره) به دفاع مقدس بالاتر از سطح نظامی و زمینی بود و بیشتر بستر فکری و عقیدتی جنگ را دنبال می‌کردند که بعد از جنگ هشت‌ساله توانستیم سیاست خارجی قابل قبولی داشته باشیم.
دکتر فتح‌الهی با اشاره به پدیده‌ی داعش و جنگ سوریه ادامه داد: اتفاق مهم منطقه در سال‌های اخیر جنگ سوریه بود که سردار سلیمانی توانست روسیه را قانع کند تا در جنگ نظامی سوریه وارد عمل شود و بخشی از کار را دنبال کند. در ادامه دولت ترکیه هم از حضور در مذاکرات «آستانه» استنکاف می‌کرد اما سردار سلیمانی توانست دولت ترکیه را هم پای کار بکشد در حالی‌که این کشور با کشورهای غربی همکاری داشت. سردار سلیمانی در حوزه‌ی افغانستان و دیگر حوزه‌ها نیز دیپلمات برجسته و فعالی بود و با بستر فکری آمریکا که زور، قلدری، تجاوز و ظلم بود، مقابله کرد تا مکتب سلیمانی در مکتب نظام سلطه ایستادگی کند و …

رئیس پژوهشکده‌ی نظریه‌پردازی سیاسی و روابط بین‌الملل پژوهشگاه تأکید کرد: با این‌که دوران هشت‌ساله‌ی جنگ تمام شده و رژیم صدام از بین رفت اما بستر مناسبی برای فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی کشور شکل نگرفت تا این‌که سردار گران‌مایه وارد عمل شد و سردار دل‌ها بودن سردار سلیمانی دل‌های منطقه را عوض کرد. شاید غلط نباشد بگوئیم که سردار سلیمانی کار نیمه‌تمام جنگ را تمام کرد. ما در جنگ هشت‌ساله به خیلی از اهداف خود نرسیده بودیم و سلطه‌ی غرب و استکبار اجازه نمی‌داد کشورهای منطقه پیام انقلاب را بگیرند تا اینکه شهید سلیمانی ارتباط خودش را با جنگ قطع نکرد و آن‌را به‌روزرسانی و در دو اتفاق بزرگ منطقه به خوبی نقش‌آفرینی کرد. اکنون هم مردم سوریه و عراق پس از بیداری اسلامی متوجه شدند که نمی‌توانند با آمریکا رابطه‌ی خوبی داشته باشند و استقلال خود را حفظ کنند و …

دکتر فتح‌الهی در خاتمه تصریح کرد: کاری که سردار سلیمانی با داعش کردند و در نهایت شهادت سمبلیک ایشان با ابومهدی‌المهندس در عراق برادری دو کشور را تثبیت کرد و دل‌های دو ملت را برای همیشه پیوند داد و بستر سیاست خارجی ما وارد مرحله‌ی جدیدی شد و طبق تعابیری که در بیانیه‌ی گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری آمده است، تحرک جدیدی در منطقه شکل گرفت که گسترش سیاسی و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان درواقع توسط پرچمدار و مالک‌اشتر مقام معظم رهبری نتیجه داد و حالا مکتب سردار سلیمانی یک مکتب فکری است ضمن این‌که ملاقات‌ها و رفتارهای ایشان نیز برجسته بود.
گفتنی‌است دبیر اجرایی این نشست منوچهر صابر، معاون مدیر فرهنگی پژوهشگاه علوم انسانی و معاون علمی پژوهشی مرکز مقاومت بسیج کارکنان وزارت علوم بود.

0

نظرات بسته شده است.