از علاقه مندان به فعالیت در حوزه های مختلف خبری دعوت به همکاری می نماید

کد خبر : 93286

53 بازدید

به گزارش خطرنگار، قاسم تقی زاده خامسی شامگاه سه شنبه در بازدید از مرکز دیسپاچینگ سازمان آب و برق خوزستان در جمع خبرنگاران گفت: امروز به اتفاق یک هیات کارشناسی از طرف وزارت نیرو شرایط حوزه آبریز کرخه تا دایک مرزی عراق (هورالعظیم) بررسی و ورودی و خروجی سدها مانیتور شد.وی با اشاره به ثبت […]

به گزارش خطرنگار، قاسم تقی زاده خامسی شامگاه سه شنبه در بازدید از مرکز دیسپاچینگ سازمان آب و برق خوزستان در جمع خبرنگاران گفت: امروز به اتفاق یک هیات کارشناسی از طرف وزارت نیرو شرایط حوزه آبریز کرخه تا دایک مرزی عراق (هورالعظیم) بررسی و ورودی و خروجی سدها مانیتور شد.
وی با اشاره به ثبت مقادیر بالای ورودی به سدهای خوزستان تا صبح امروز، افزود: در سد کرخه ورودی سیلابی تا میزان هفت هزار مترمکعب برثانیه افزایش یافت که خوشبختانه با مدیریت و رصد کردن، اکنون این ورودی ها کاهش یافته و توانستیم ذخیره سدها را حفظ کنیم.
تقی زاده خامسی اظهار داشت: در حال حاضر ۸۵ درصد از ظرفیت سدهای خوزستان پرآب است و توانستیم بخشی از سیلاب خوزستان را به هورالعظیم هدایت کنیم به طوری که اکنون بیش از ۸۰ درصد این تالاب آبدار است.
به گفته وی طبق پیش بینی ها بارندگی هفته آینده ضعیف تر است و امیدواریم بتوانیم آن را نیز مدیریت کنیم.

*سیلاب سه روز دیگر فروکش می کند
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان همچنین در این بازدید، با بیان اینکه افزایش دبی کارون در اهواز مشکل ساز نخواهد بود، گفت: سیلاب در رودخانه کارون در مقطع اهواز تا سه روز آینده فروکش می کند.
فرهاد ایزدجو پیش بینی افزایش دبی کارون در اهواز را تا ۲ هزار و ۴۰۰ مترمکعب برثانیه دانست و افزود: طبق پیش بینی هاا فردا دبی ۲ هزار و ۱۰۰ مترمکعب برثانیه را در کارون در مقطع اهواز خواهیم داشت که با تمهیداتی که صورت گرفته این مساله مشکل ساز نخواهد بود و تنها بخش هایی از پارک ها و جاده های ساحلی دچار آبگرفتگی می شود.
وی با اشاره به استحکام بخشی سیل بند روستاهای بالادست و پایین دست شهرستان اهواز، اظهار داشت: کانال سیلاب بر «بحره» در جنوب اهواز در حال آماده سازی است تا بخشی از سیلاب کارون را به تالاب شادگان منتقل کند.
ایزدجو همچنین گفت: در چند روز گذشته شرایط سیلابی خاصی را در همه حوزه های آبریز خوزستان شاهد بودیم که با پیش بینی و رصد شبانه روزی توسط همکاران ما در مرکز دیسپاچینگ سازمان آب و برق در سه شیفت کاری، مدیریت بسیار خوبی انجام شد.
وی افزود: با بررسی شرایط و تنگناها در نقاط مختلف رودخانه های استان، توانستیم بخش زیادی از سیلاب ها را در مخازن سدها مهار کنیم و شرایط خوبی در پایین دست داشته باشیم.
ایزدجو اضافه کرد: پیش بینی می شود از فردا در سدهای استان دبی ها شاهد کاهش تدریجی دبی های سیلابی باشیم.
تقی زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در اولین برنامه سفر خود به خوزستان، امروز در سالن جلسات بوستان اهواز، در نشستی با مدیرعامل و مدیران ارشد سازمان آب و برق خوزستان، برای برنامه ریزی مدیریت سیلاب استان حضور یافت.
شرکت در شورای مدیریت بحران خوزستان در سالن جلسات استانداری و بازدید از حوضه آبریز کرخه در دشت آزادگان از دیگر برنامه‌های سفر معاون وزیر نیرو به استان بوده است.
ستاد بحران خوزستان از سوم فروردین نسبت به احتمال وقوع سیلاب در همه رودخانه های استان هشدار داده و سازمان آب و برق خوزستان نیز گفته است که تعدادی از روستاهای شهرستان های اهواز، دزفول، شوشتر، شوش، دشت آزادگان و هویزه شرایط حساس تری را تجربه می کنند.
طی ۲ موج سیلابی در ۴۸ ساعت گذشته، ۱٫۵ میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
۹۷۵۴/۶۰۶۴

انتهای پیام /*


اقتصاد


سیلاب


معاون وزیر نیرو


تقی زاده خامسی

0

نظرات بسته شده است.